preloader

E-Ticarette Marka Olmak

E-ticarette bir marka olmak, uzun sürede şirketinizin başarısını artırırken, sadık müşteri kitleleri edinmenizi de sağlar. Birçok işletmenin odağı ürün satışı yaparak, karlılığını artırmak olduğu için markalaşma konusuna çok odaklanmamakta. Bu sebeple de sadık müşteri kitleleri edinememekteler. Ancak tüketiciler, bir markayı benimsediklerinde uzun sürede onların fanı oldukları için uzun süreli müşterilere dönüşürler. Bu nedenle de yalnızca fiyat veya satış odaklı olmayarak, bir marka haline gelebilmek, uzun süreli stratejinizin temelinde olmalıdır. Peki, marka olma sürecinde neler yapmanız gerekmektedir?

Sizi farklı kılan fonksiyonları belirleyin
Öncelikle sizi marka olarak rakiplerinizden farklı kılan fonksiyonlarınizi belirlemeniz gerekmektedir. Tüketicilere ne gibi değerler katıyorsunuz, farklı hizmetleriniz neler, rekabette öne çıkmanızı sağlamayı başaran fonksiyonlarıniz neler gibi soruların yanıtlarını vermeniz gerekmektedir. Böylelikle bir marka olmak için kendinizi çok daha iyi tanımlamaya başlamış olursunuz.İyi olduğunuz yanları, kötü ve eksik yanlarınızı belirleyerek, marka imajınızı yaratmak için verileri gözünüzün önüne koymanız gerekir. Bu sürece SWOT analizi yaparak başlayabilirsiniz. Bu analiz şirketinizin artılarını ve eksilerini önüne koymanızı sağlar.

Marka kimliğinizi oluşturmaya başlayın
Bir marka olmak için, şirketinizin de bir kimliğinin olması gerekiyor. Bir kurumsal imaj yaratmak ve yaptığınız tüm yayınlarda ve internet sitenizde bu imajı yansıtmak için marka kimliğinizi oluşturmanız önemlidir. Logonuz, sloganınız, iletişim diliniz, görsel ve grafik çalışmalarınız, site tasarımınız, sosyal kanallardaki görünüşünüz ve yayınlarınızın bir kurumsal kimlik altında olması ve belli standartlara uyması gerekir. Marka kimliği yaratmak hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıda belirtilen rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Marka değerinizi artırın
Marka kimliğinizi oluşturmaya başladıktan sonra marka değerinizi de artıracak çalışmalar yapmalısınız. Marka değerinizin çoğalması, tüketicilerde de marka algısı yaratmanıza olanak tanır. Şirketinizin finansal durumunu güçlendirmek, marka bilinirliğinizi artırmak ve bir tüketici kitlesi yaratarak marka değerinizi artırabilirsiniz. Markanın değeri arttığında, tüketiciler arasında da markaya karşı pozitif bir izlenim oluşmaya başlayacağı için markalaşma sürecinize yardımcı olur.

Markanıza özel hizmetlerinizin lansmanını yapın
Marka olma sürecinde, sizi rakiplerinizden farklılaştıran özelliklerinizi de pazarlama faaliyetlerinde ön plana çıkartabilirsiniz. Marka bilinirliğini artırma ve sizi farklı kılan yönleri tüketicilere tanıtmanız, markanızın neden daha özel ve farklı olduğunu görmelerini sağlar. Bu sebeple de iyi yaptığınız işleri de ara ara pazarlama çalışmalarınızda ortaya koyarak, takipçilerinizle paylaşmalısınız.

Web sitenizde sizin ve ürünlerinizin hikayesini paylaşın
Marka olmak için şirketinizin bir hikayesinin olması da bir hayli önemlidir. Dünya genelindeki büyük firmalara baktığınız zaman veya yeni yeni markalaşan firmaları göz önünde bulundurduğunuzda hepsinin kendisine has bir hikayesi bulunmaktadır.Siz de sizi özel kılan şirket hikayenizi, vizyonunuz, gelecek planlarınızı ve hedeflerinizi anlatan bir hikayeyi hazırlamalısınız. Bu hikayeyi online alışveriş sitenizin “Hakkımızda” sayfası üstünde de paylaşabilirsiniz.
Buna ilave olarak, şirket hikayenizi video haline getirebilir veya görsel çalışmalar ile bir pazarlama içeriği veya içerik serisi haline getirerek, pazarlama kanallarınız üstünde paylaşarak, takipçilerinizi kendinizi çok daha iyi ifade edebilirsiniz. Pazarlamada hikayelerin büyük bir gücü olduğu için markalaşma sürecinde bu taktikten de faydalanabilirsiniz.

İçerik pazarlama ağırlık verin
Marka olma sürecinde, kendi içeriklerinizi de düzenli şekilde paylaşarak, internetteki görünürlüğünüzü artırmanız önemli. Hem sosyal medyada hem de arama motorları üstünde markanız ile ilgili olan içerik sayısını artırmanız oldukça önemli; çünkü görünürlüğünüz ne kadar artarsa, tüketicilerin sizinle ilgili içeriklere ulaşmalarının ihtimali de o kadar artar.
İçerik pazarlama bir satış kanalı olarak kullanılabileceği gibi tüketiciler bir değer sunmak için de kullanılır. Tüketicilere bir değer sunduğunuzda, onlara sizi takip etmek için farklı sebepler sunmuş olursunuz. Sadece ürün satışına odaklandığınızda, tüketiciler sizi fiyatlarınızla değerlendirir. Ancak onlara bir değer sunarak hizmet ettiğinizde markanızın fanı olmaya başlarlar.

Related Post

Bir cevap yazın